dajte
o sebe
vedieť.

dajte
o sebe
vedieť.

Blog > Ako používať GreenPass?

Od 30. júna 2021 je síce mobilná aplikácia GreenPass dostupná pre zariadenia Android aj iOS, ale ako sa v niektorých prípadoch ukázalo, pokyny na stránke korona.gov.sk pre niektorých nemusia byť úplne jasné. V tomto článku sa pokúsime čitateľom poskytnúť všetky potrebné informácie. V čase písania článku sú známe niektoré problémy s aplikáciou, ako napríklad problémy s funkcionalitou v zariadeniach so systémom Android 7.0 a starším alebo (podľa recenzií) nefunkčnosť na zariadeniach iPhone 12 mini.

 

Poznámka: pre zväčšenie obrázkov na ne kliknite.

Aplikácia GreenPass slúži v skratke na uloženie a uchovanie COVID preukazov (tzv. Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o vakcinácií, o vykonaní PCR/Ag testu alebo o prekonaní ochorenia COVID-19). Výhodou aplikácie je okrem iného aj to, že môžete uložiť na jeden telefón potvrdenia viacerých osôb, čo sa zíde napr. v prípadoch, kedy cestujete so staršou osobou, ktorá smart telefón nemá a teda by musela mať potvrdenia vytlačené na papieroch. Oplatí sa poznamenať, že potvrdenia jednej osoby sa môžu uložiť na viac zariadení súčasne.

Sú to Vaše potvrdenia o prijatí vakcíny – aj v prípade, že ste dostali iba prvú dávku dvojdávkovej vakcíny, o vykonaní PCR alebo antigénového testu alebo o prekonaní ochorenia COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.
Prvou nevyhnutnosťou je tzv. COVID-19-PASS, ktorý ste obdržali formou SMS správy od NCZI alebo formou emailu od NCZI Moje eZdravie. Ďalšou nevyhnutnosťou, ktorú niektorí, vrátane autora tohto článku neobdržali, je tzv. Prístupový kód k mobilnej aplikácií GreenPass. Ak ho máte medzi SMSkami alebo emailmi, super. Ak nie, kliknite na tento LINK – budete presmerovaní na tú podstránku nczisk.sk, kde si tento kód môžete zmeniť, alebo skôr nastaviť. Prihlásiť sa viete zadaním telefónneho čísla, COVID-19-PASSu a roku narodenia. Následne dostanete SMS správu s autorizačným kódom, ktorý musíte zadať v ďalšom kroku. Na zobrazenej stránke budú pre Vás najdôležitejšie prvá a tretia časť. Pre nastavenie Prístupového kódu kliknite na tlačidlo Vytvoriť/zmeniť prístupový kód. Zadajte nové heslo, ktoré musí mať minimálne 8 znakov, musí obsahovať aspoň jedno veľké a jedno malé písmeno, aspoň dve čísla a aspoň jeden špeciálny znak (napr. ? , . ! + * %). Zapamätajte/zapíšte si ho!  Ak chcete preukazy stiahnuť vo formáte PDF, stačí kliknúť na tlačidlo “Získať digitálny preukaz” a zobrazia sa Vaše preukazy.

Prvým krokom je samotná inštalácia. Podľa toho, aké zariadenie používate, nájdite a nainštalujte si z obchodu (App Store / Google Play) aplikáciu Greenpass, prípadne kliknite SEM (iOS) alebo SEM (Android).

Privítajú Vás nasledovné okná, ktoré Vám majú poskytnúť základný prehľad funkcií aplikácie.

Nasleduje vytvorenie prístupového hesla – päťmiestne PIN, ktoré si samozrejme volíte sami. Týmto heslom sa budete prihlasovať do aplikácie, takže si ho zapamätajte. Alternatívou prihlasovania pomocou PIN je na niektorých zariadeniach prihlasovanie biometrickým prvkom, napríklad odtlačkom prsta. 

Ostáva už iba stiahnutie potvrdení. To môžete vykonať dvomi spôsobmi: 1) skenovaním z papiera alebo monitora, 2) stiahnutím prekazu zo systému. Prvá možnosť hovorí za seba. V prípade druhej musíte overiť totožnosť zadaním prístupového kódu. Ak ste ho nedostali v SMS správe, vráťte sa k časti “Čo budem potrebovať?”, v ktorej nájdete aj inštrukcie, ako stiahnuť preukazy vo formáte PDF. Ak máte preukazy vytlačené alebo uložené v počítači, môžete využiť prvú možnosť, skenovanie QR kódu kamerou mobilného zariadenia. 

Ak ste ho zadali, stačí zadať rodné číslo (bez lomítka) a mali by sa Vám zobraziť všetky dokumenty, ktoré Vám boli vytvorené cez systém korona.gov.sk. V ukážke vidíme dve vakcinácie a jeden PCR test. Najistejšie je zaškrtnúť a stiahnuť všetky preukazy.

Hotovo. Tu sa Vám budú zobrazovať všetky preukazy, nebudete ich musieť opäť hľadať, overovať identitu, stačí zadať PIN a kliknúť na niektorý z preukazov. Tento postup môžete v prípade potreby zopakovať aj pre Vašu rodinu, aby ste mali všetky dokumenty v jednom telefóne – toto je užitočné najmä vo vyššie uvedenom prípade, kedy niekto nemá smart telefón a nevie využiť aplikáciu GreenPass, ale mať dokumenty vo viacerých telefónoch môže slúžiť aj ako zábezpeka napríklad v prípade nečakaného vybitia telefónu.

Máte nejakú otázku? Neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám odpovieme.

Dôverovali nám aj:

logo best360

BEST4 s.r.o.
Nemešsegská 6331/5
929 01 Dunajská Streda
IČO: 50 220 560
IČ DPH: SK2120218254

Posledné z blogu:
Ako používať Greenpass?

Spojte sa s nami

+421 915 054 064
info@best360.sk

Dôverovali nám aj:

logo best360

Posledné z blogu:
Ako používať Greenpass?

BEST4 s.r.o.
Nemešsegská 6331/5
929 01 Dunajská Streda
IČO: 50 220 560
IČ DPH: SK2120218254

Spojte sa s nami

+421 915 054 064
info@best360.sk

Go to top